Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/pokojenadarzyce/domains/www.pokoje-nadarzyce.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5752

GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE

Apartamenty i pokoje do wynajęcia w Nadarzycach

Więcej...

ROZMAITE ATRAKCJE

Zalewy Nadarzyckie, Wrzosowiska, rzeka Piława
Rezerwat przyrody „Diabelski skok”, umocnienia Wału Pomorskiego

Więcej

SPŁYWY KAJAKOWE

Nadarzyce, Borne Sulinowo, Szwecja

Więcej...

Rzeka Piława

Rzeka Piława, jest największym dopływem Gwdy. Wpada do niej z prawej strony w miejscowości Dobrzyca. Wypływa z jeziora Komorze, położonego na Pojezierzu Drawskim w byłym województwie koszalińskim. Na około 2/3 długości płynie przez byłe województwo pilskie, na teren którego wpływa powyżej Nadarzyc. Długość rzeki wynosi 82 km, powierzchnia dorzecza 1352 km2, spadek 0,4 %o, przepływ 8 m3/sek. Rzeka dzieli się wyraźnie na dwie części. W górnym biegu łączy kilka bardzo malowniczych jezior, następnie zmienia kierunek i płynąc na południe wśród wielkich obszarów leśnych, wpada do Gwdy. W swym górnym biegu Piława przepływa kolejno przez następujące jeziora: Komorze, Rakowo, Brody, Strzeszyn, Kocie, Pile. Największym i najgłębszym jeziorem w dorzeczu Piławy jest jezioro Pile. Ma ono 933 hektary powierzchni i maksymalną głębokość dochodzącą do 54 metrów. Do niedawna południowa część jeziora była niedostępna dla turystów.

Wrzosowiska Komińskie

Wrzosowiska Komińskie są jednymi z największych w Europie i największymi w Polsce. Rezerwat Wrzosowiska Kłomińskie – przepiękne miejsce, szczególnie na przełomie sierpnia i września, wówczas zakwita falujące na wietrze morze wrzosów. Wrzosowiska znajdują się na terenie byłego poligonu wojskowego koło Bornego Sulinowa w województwie zachodniopomorskim.

Rezerwat przyrody „Diabli skok”

Rezerwat leśny, powstał w 1961 r. Leży na terenie gminy Jastrowie, w niewielkiej odległości od szosy Szwecja-Sypniewo. Po powiększeniu obejmuje obecnie obszar 20,98 ha i otoczony jest otuliną o powierzchni 37,28 ha. Wcześniej, bo już od 1935 r., istniał w tym miejscu rezerwat o nazwie „Teufelsspring”.
Rezerwat zajmuje głęboki jar pochodzenia erozyjnego o bardzo stromych zboczach, położony przy północno-zachodnim brzegu jez. Krępsko Małe. Stwierdzono występowanie tu 285 gatunków roślin, w tym aż 64 gatunków mszaków i 11 gatunków paprotników. Na szczególną uwagę zasługują rzadkie w tej części kraju rośliny: przetacznik górski, niezapominajka leśna, bniec czerwony. Rezerwat chroni również występujące na tym terenie ekosystemy źródliskowe, szuwarowe i leśne.

Zalewy Nadarzcykie

Zalewy Nadarzcykie to zamknięty jazami fragment rzeki Piławy. Akwent ten ma prawie 203 ha powierzchni oraz linię brzegową o długości 19,8 km. Głębokość wacha się w zakresie od 2 do nawet 8 metrów. Bardzo dobrze rozwinięta roślinność wpływa pozytywniena różnorodność występujących tutaj ryb. Dodatkowy atut stanowi zróżnicowana linia brzegowa oraz sporo przeszkód wodnych które stanowią idealne środowisko dla ryb o rekordowych rozmiarach. Zalewy otoczone są lasami i w całości utrzymywane są w stanie naturalnym. Na terenach zalewów systematycznie przeprowadzane są akcje zarybieniowe.

Grzybobranie

Jesień – a więc pora na grzybobranie. Dla wielu to po prostu przyjemny sposób na spędzenia wolnego czasu. Dane gatunki grzybów rosną na określonych rodzajach gleb, w konkretnych lasach. Jeżeli jesteśmy miłośnikami kurek powinniśmy szukać ich pod świerkami wśród mchów, natomiast jeśli lubimy rydze, powinniśmy wybrać lasy iglaste o piaszczystych glebach. Wiele cenionych gatunków, takich jak podgrzybki, koźlarze czy borowiki znaleźć można w miejscach, gdzie ziemia jest przeorana, a ściółka zniszczona. Szukać ich więc należy w pobliżu leśnych dróg, na poboczach oraz w wyoranych pasach przeciwpożarowych.

Bunkry

W Nadarzycach znajdowały się bunkry wyposażone w szybkostrzelne działa. Ściany jednego z tych bunkrów miały grubość : 210 cm, stropu 190 cm, a jego załogo liczyła około siedemdziesięciu żołnierzy. Nieopodal tego właśnie bunkra znajdowało się kilka mniejszych bunkrów. Niegdyś bunkry te były schronem oraz miejscem przygotowań do ataku żołnierzy – dzisiaj jest wielka atrakcja dla nadarzyckich turystów, którzy przyjeżdżają do tej wioski w celach wypoczynkowych bądź też w celach poszerzenia swojej wiedzy historycznej.

Park Linowy w Rudnica

Park Linowy w Rudnicy jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.
Ma 1052m długości, 5 tras i łącznie 56 przeszkód o różnym poziomie trudności (m.in. tyrolki, mosty trzylinowe, most birmański, skok indiański i Tarzana, zjazd na trapezie, złośliwe linki).
Park jest położony wśród lasów, niecałe 7 km od Wałcza, blisko (2 km) od wsi Kłębowiec, nad uroczą rzeką Dobrzycą.
Profesjonalna obsługa oraz przepiękna okolica dadzą możliwość przeżycia niezapomnianych chwil uczestnikom indywidualnym, rodzinom, a także grupom zorganizowanym.

Zlot militarny w miejscowości Borne Sulinowo (luty i sierpień)

Dziesięć lat temu, w sierpniu 2004 roku, na „polu zlotowym” przy ulicy Towarowej w Bornem Sulinowie zorganizowano PIERWSZY BORNEŃSKI ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH. Stawiło się na nim kilkadziesiąt różnych, najczęściej lekkich pojazdów z demobilu. Gwiazdą imprezy był pojazd gąsienicowy, czołg T-34, wzbudzający ogromne zainteresowanie widzów. Była skromna parada ulicami miasta, były przejażdżki chętnych spośród publiczności na samochodach militarnych i motocyklach. Co odważniejsi wsiedli nawet na pancerz T-34. Chyba niewiele osób zdawało sobie wówczas sprawę, że oto narodziła się piękna, rozsławiająca Borne Sulinowo w kraju i za granicą impreza – MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH BORNE SULINOWO.

Skansen uzbrojenia Zdbice

W Zdbicach istnieje skansen uzbrojenia. Powstał jeszcze w czasach PRL-u na cześć pewnego generała Wojciecha Jaruzelskiego, który uczestniczył w działaniach mających na celu przełamanie Wału pomorskiego. Znajduje się tu czołg T-34 oraz kilka armat. Można oglądać również liczne moździerze, działa, czołgi i katiusze. Nie może zabraknąć oczywiście kilku armat. Skansen posiada ścieżkę dydaktyczną prowadzącą do dworku w Morzycy. Koło skansenu znajduje się parking i pawilony dla turystów. W Zdbicach działa Izna Pamięci Narodowej, która jest właściwie przestrzenią ekspozycyjną skansenu. Można w niej oglądać wykopaliska z tych terenów, dokonane po II wojnie światowej.

Ognisko

Ogień od wieków towarzyszy ludziom. Niby takie nic, ale zanim ludzie wpadli na to, żeby potrzeć 2 krzemienie od siebie minęło wiele lat. Dzięki niemu możemy zrobić wiele rzeczy (przygotować posiłek, wysuszyć ubrania, wezwać pomoc, oświetlić obozowisko), a także znacznie polepsza psychikę grupy, czy danej jednostki, warto zatem wiedzieć, jak go rozpalić, utrzymać i przenosić.

Grill

Bardzo często mówi się, że grillowanie jest narodowym sportem Polaków i może nieco w tym racji. Grillują wszyscy: od najmłodszych po najstarszych. Większość stosuje „tradycyjne przepisy” na grilla: kiełbasa i piwo.